Monthly Archives: Styczeń 2014

Gry komputerowe dla miłośników wojny

7700377918_3e3e6fa470_z

Wojna w rzeczywistości jest doświadczeniem, które zmienia człowieka i na długo zapada w jego pamiętać. Ludzie wówczas często wyzbywają się wszelkich skrupułów i są nastawieni na ratowanie siebie i najbliższym im osób. Polska przeżyła dwie wojny światowe i kilka pomniejszych, można by rzecz: regionalnych. Mimo tego, że wojna jest zazwyczaj tak tragicznym wydarzeniem, fascynuje ludzi. Staje się tematyką filmów, książek, a także gier komputerowych, które zwykle bardzo szybko się sprzedają.

Oczywiście wojna w grze to jedynie wojna wirtualna, bardzo często jednak twórcy gier dbają o szczegóły do tego stopnia, że gra staje się wiernym odwzorowaniem prawdziwych wydarzeń, z odpowiednim ustawieniem i liczbą wojsk a także wyposażeniem. Jest to bardzo interesujące doświadczenie i może się okazać, że to właśnie takie gry wojenne będą dla człowieka doskonałą okazją do poznania historii. Najlepsze gry mają doskonałą grafikę i niestety, z bliska pokazują również tragedię ludzkiej śmierci. Większość osób jednak w czasie gier nie zwraca uwagi na to, że zabija inną ludzką istotę, chociaż wirtualną. Specjaliści upatrują w tym pewnego rodzaju przyzwolenia na przemoc, które sprawia, że młodzi ludzie później dopuszczają się okropnych czynów. Trzeba jednak pamiętać, że gra wojenna sama w sobie nie sprawi, że dziecko będzie mniej lub bardziej agresywne. Człowiek musi mieć w sobie pewne pokłady agresji, które zostają w pewnym momencie uruchomione, dlatego w rzeczywistości gry nie są niebezpieczne, a osoby, które w nie grają nie są bardziej niż inni narażone na niekontrolowane zachowania.

Popularnością cieszą się zresztą nie tylko popularne „strzelanki” ukazujące ferwor walki. Gry wojenne to bardzo często również gry strategiczne, w których trzeba się wykazać dużą dozą rozsądku i logicznego myślenia. Przez chwilę można się poczuć jak prawdziwy strateg od decyzji którego zależy życie tysięcy osób. Tworzenie własnych strategii jest doskonałym ćwiczeniem umysłowym, a poza tym, o ile gra jest wierna prawdziwej historii, pomaga się jej uczyć. Jeśli więc dziecko decyduje się na granie w takie gry, rodzice nie powinni się martwić, możliwe że umiejętności, które wówczas zdobędzie, będą dla niego przydatne nie tylko w czasie lekcji historii, ale również w późniejszych życiu, w którym również trzeba być prawdziwym strategiem, by ostatecznie być w stanie osiągnąć zamierzony cel. Gry wojenne cieszą się na współczesnym rynku ogromnym zainteresowaniem, a cudowna, dopracowana w najmniejszych szczegółach grafika sprawia, że można zapomnieć o otaczającej rzeczywistości.

Doskonała strategia i antyczne klimaty – Grepolis

7352618996_0f9a42ab86_z

Jesteś częstym bywalcem internetowym? Z siecią spędzasz większość wolnego czasu? Jeśli tak, to zapewne natknąłeś się na wiele gier typu online, które ostatnimi czasy są coraz bardziej powszechne, a swą popularnością może już nawet zdążyły przegonić klasyczne gry, które nie wymagają połączenia z internetem i które instalujemy na naszym dysku twardym. Jeśli zainteresował cię temat gier przeglądarkowych, jeśli masz ochotę na jakąś wciągającą internetową rozgrywkę, ale nadal nie wiesz, na jaką się zdecydować, być może zaciekawi cię strategia o nazwie Grepolis. Jest to wydana w 2008 roku gra taktyczna, której akcja osadzona jest w starożytności.

Mianem „polis” określało się tak zwane miasta-państwa w starożytnej Grecji. Właśnie z tą specyficzną formą jednostki administracyjnej, będzie miał okazję zaznajomić się każdy, kto postanowi zagrać w Grepolis. Do obowiązków gracza należy tutaj zarządzanie swoim własnym miastem-państwem, czyli polis, rozwijanie go pod względem urbanistycznym, wojskowym, cywilizacyjnym. Miasto ma działać coraz prężniej, być coraz potężniejsze, mieć coraz liczniejszą armię i zacząć skutecznie podbijać inne miasta. Każdy zatem, kto zdecyduje się na grę w Grepolis, będzie miał okazję sprawdzić się jako prawdziwy wojenny strateg oraz jako zarządca miejski.

Grepolis to świetna zabawa, która wciąga zarówno młodszych, jak i starszych internautów. Znajdą tutaj doskonałą rozrywkę nie tylko osoby zainteresowane grami strategicznymi w ogólności, ale także osoby przejawiające zainteresowania historyczne, zwłaszcza w obrębie historii starożytnej. Obcowanie ze światem, w którym można spotkać bogów Olimpu to gratka dla każdego odnajdującego przyjemność w mitologicznych klimatach. Grepolis to bardzo rozbudowana i wymagająca czasu gra, ale zdecydowanie warto poświęcić jej wiele dni i godzin.

Jakie zadania czekają na gracza? Początek gry to oczywiście budowanie wszystkiego od podstaw. Na terenie polis nie znajdziemy zatem prawie nic. Za pomocą takich surowców, jak drewno, kamień, srebrne monety i łaska boska, każdy użytkownik powoli rozbudowuje swoje polis. Gracz musi zatem stawiać nowe budynki mieszkalne, obiekty handlowe, świątynie, rozbudowywać i szkolić armię, zajmować się takimi sprawami, jak zatrudnianie robotników, zapewnianie bezpieczeństwa obywatelom, dbać o prawidłowy rozwój gospodarczy miasta, itp. Dodatkową opcją jest zawieranie sojuszy z sąsiednimi polis.

Jeśli lubisz internetowe strategie, koniecznie spróbuj rozgrywki z Grepolis. Z czasem okaże się, czy jesteś dobrym wojskowym taktykiem i czy potrafisz odpowiednio zarządzać miastem.

Hero Zero – gra nie tylko dla bohaterów

unnamed

Któż z nas przynajmniej raz w życiu nie marzył o tym, żeby wcielić się w rolę superbohatera ratującego ludzkość i zbierającego dowody wdzięczności i słowa uznania? Niestety, nasze życie na ogół jest dość zwyczajne, a my sami nie wiemy o jakichś szczególnych mocach, którymi moglibyśmy dysponować. Od czego jednak mamy komputery z dostępem do Internetu? Tego, co nie jest możliwe w realnym świecie, coraz częściej możemy dokonać przenosząc się do jego wirtualnego odpowiednika. Możliwość taką stwarza nam między innymi przeglądarkowa gra Hero Zero spotykająca się z wyjątkowo życzliwym przyjęciem wśród osób, które miały już okazję się z nią zapoznać.

Hero Zero to gra fabularna, w którą możemy grać zarówno sami, jak i z przyjaciółmi. Zanim jednak staniemy się bohaterami naprawdę wyjątkowymi, będziemy musieli trochę popracować na swój wizerunek. Czasem będzie to zresztą praca rozumiana w sposób dosłowny i polegająca choćby na koszeniu trawnika. Nie powinniśmy być zresztą zaskoczeni, nikt nie rodzi się przecież geniuszem, a bohater, którego kreujemy nie jest żadnym wyjątkiem od tej reguły. Jest chuderlawy, nie ma najlepszej kondycji, a do tego, choć z pewnością nie napawa to nas optymizmem, nie grzeszy również inteligencja. Co gorsza, początkowo nie ma nawet stroju, który budziłby postrach wśród przeciwników i podziw wśród postronnych obserwatorów, a i jego nadprzyrodzone moce mogą budzić pewne wątpliwości.

Nie oznacza to jednak, że nasze marzenia o bohaterskich czynach nie mają szans na spełnienie. Co więcej, nie musimy wcale czekać zbyt długo na pierwsze pozytywne zmiany. Wiele zależy przy tym od nas samych, w Hero Zero sprawdza się bowiem porzekadła, że trening czyni mistrza. Początkowo nie możemy liczyć na zbyt skomplikowane zadania i musimy ograniczać się do pomagania listonoszowi albo wspomnianego już koszenia trawy. Z czasem zdobywamy jednak nie tylko strój i moce, ale również doświadczenie, możemy przy tym nawiązać współpracę z innymi bohaterami, aby jeszcze skuteczniej realizować powierzane im zadania. Oczywiście, poziom trudności gry jest już na tym etapie spory, nasze możliwości pozwalają jednak na sprostanie nowemu wyzwaniu.

Ważnym elementem gry jest lista bohaterskich czynów. Zapoznanie się z nią jest przy tym wskazane nie tylko osobom, które lubią wiedzieć, jak wiele dobrego zrobiły dla świata. Lista obejmuje również wyzwania, którym dopiero musimy sprostać sprawiając, ze do przodu posuwa się wątek fabularny. Mocną stroną gry jest przy tym humor, w czasie trwania rozgrywki nie da się więc nudzić.