Monthly Archives: Marzec 2014

Popularne gry strzelanki dla osób w każdym wieku

5194957974_c4069d1852_b

Gdyby tak szukać najpopularniejszych gatunków gier komputerowych, tak zwane strzelanki byłyby na pewno w czołówce. Grają w nie głównie panowie, choć i nie jedną panią potrafiła pochłonąć ekscytująca rozgrywka tego typu. Wydawać by się mogło, że strzelankami pasjonują się tylko młode osoby, w rzeczywistości jest jednak inaczej. Jak się okazuje postrzelać lubią też osoby starsze, jak widać z zabaw z pistoletem nigdy się nie wyrasta. Gry strzelanki to fajny sposób na zabicie czasu, tego rodzaju rozgrywki potrafią wciągać na długie godziny, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z naprawdę realistycznie zbudowaną grą z wyższej półki.

Strzelanki to gry typu FPS, czyli First-person Shooter. Jak sama nazwa mówi, mamy tu do czynienia z odbiorem pierwszoosobowym świata przedstawionego gry. W skrócie chodzi o to, że na pierwszym planie widzimy lufę pistoletu, z którym podążamy przez kolejne scenerie, a naszym zadaniem jest oczywiście eliminowanie jak największej ilości wrogów, którzy wydostają się z różnych zakamarków i sami do nas strzelają. W zależności od poziomu zaawansowania danej gry, można spotkać strzelanki zupełnie proste, polegające praktycznie tylko i wyłącznie na samym rozstrzeliwaniu wszystkiego, co tylko pojawi się na drodze gracza oraz strzelanki bardziej zaawansowane, które zawierają w sobie pewne elementy gry strategicznej. W tej drugiej opcji gracz jest zmuszony myśleć i działać taktycznie.

FPS-y to głównie gry klasyczne, takie które gracz musi zainstalować na swoim komputerze z nośnika dvd lub cd. Niemniej jednak, ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej strzelanek dostępnych w trybie online. Jest to na pewno gratka dla wszystkich osób, które gustują w grach przeglądarkowych, a jednocześnie lubią sobie trochę postrzelać.

Można na przykład spotkać ostatnio przeglądarkowe wersje najpopularniejszych gier typu FPS, które podbiły serca tysięcy graczy na całym świecie, typu: Call of Duty, Battlefield czy Counter Strike. Aczkolwiek, decydując się na grę w te czy podobne gry online, trzeba liczyć się z tym, że będą to wersje dużo uboższe, niż w normalnym wydaniu. Niektóre wersje przeglądarkowe popularnych FPS-ów są jednak bardzo solidnie wykonane. Grafika jest ładna, do wyboru mamy kilka trybów gry, kilka map. Czasem trzeba jedynie zainstalować jakiś mały plik i gotowe. Można przystępować do rozgrywki. Niektórzy są jednak zdania, że żadna gra przeglądarkowa nie jest w stanie zastąpić tej klasycznej, w pełni instalowanej na dysku. W wersji przeglądarkowej, czy nie, gry typu FPS stanowią dla wielu osób prawdziwą pasję, która trwa całymi latami.