„Poczytaj mi Tato”, „Cała Polska czyta dzieciom” to tylko jedne z akcji społecznych mające na celu namówienie Polaków do czytania książek. W dobie Internetu, Playstation zapominamy o jakże przyjemnym, poczciwym czytaniu do poduszki.


Bywają tymczasem ciągnące się zimowe wieczory, w trakcie których warto powrócić do niemal archaicznych sposobów spędzania wolnych chwil. Sięgnijmy po wartościową literaturę, która rozwija elokwencję, słownictwo, wyobraźnię.

Dobra literatura to pojęcie względne. Duży wybór stylów literackich umożliwia nawet najbardziej wybrednemu czytelnikowi odkryć coś dla siebie. Literaturą klasyczną zazwyczaj zainteresują się intelektualiści oraz uczniowie (obowiązuje ich pewien kanon literacki). Po fantasy lub science fiction chętnie sięgną mężczyźni. Zaś kobiety bardziej zaciekawi literatura obyczajowa i romantyczna. Dobry thriller lub kryminał są uniwersalnymi czytadłami. Podobnie sprawa wygląda z beletrystyką. Zabiegani businessmani sięgają po prasę branżową. Albumy kupujemy na upominki. Takie przykłady można mnożyć bardzo długo.

Gdzie powinniśmy się udać w celu uzupełnienia cennymi pozycjami naszej domowej biblioteczki? Księgarnie, Empik, salony prasowe czy nawet zwykły kiosk na dworcu. Książkę można nabyć wszędzie. Zostaje tylko kwestia chęci. Dla nowoczesnych, rynek oferuje e-booki. Obecnie praktycznie każda pozycja ma swoją wersję elektroniczną. E-booki łatwo się wydaje i dobrze sprzedaje.
Dla bardziej wymagających czytelników polecamy księgarnie on line. Spokojnie, w domowym zaciszu można przejrzeć wielki wybór przeróżnej literatury. Zasiadając przy komputerze z filiżanką kawy możemy przeczytać profesjonalne recenzje, krytyki czy też opinie Internautów, którzy już przeczytali daną książkę. W wielu księgarniach internetowych funkcjonują zakładki umożliwiające zapoznać się z biografią autorów, sugestiami kupna podobnych tematycznie książek lub opisami wydawnictw. Nie musimy kupować przysłowiowego „kota w worku”.

Idąc dalej. Coraz częściej księgarnie i wydawnictwa internetowe specjalizują się w szczególnych typach literatury. Dla czytelnika zainteresowanego literaturą branżową stanowi to duże ułatwienie. Tego typu księgarnia koncentruje się na oferowaniu literatury o danej tematyce. Przez to mamy pewność, że także niszowa książka, której nie znajdziemy w wielotematycznych księgarniach, będzie dostępna w księgarni branżowej.
Ogromnym zaufaniem wśród księgarni tematycznych cieszą się księgarnie prawniczo – naukowe. Większość dostępnych tam książek jest pisana przez autorytety w swojej dziedzinie oraz dodatkowo rekomendowana przez instytucje naukowe. Księgarnie tego typu zapewniają nam wysoką jakość podręczników i eliminują grafomanię.

Zaletą nabywania literatury w księgarniach internetowych jest przede wszystkim niższa cena. Jak pokazują zestawienia można oszczędzić nawet do 10 zł na książce. Doliczając koszt przesyłki, łącznie i tak transakcja jest tańsza niż zakup książki w tradycyjnej księgarni.
Deszczowy tydzień rekompensuje tydzień upałów. I tak na okrągło. Książka jest najlepszym rozwiązaniem na każdy rodzaj pogody. Możemy czytać relaksując się na hamaku, czy też wylegując się na plaży a w brzydszą pogodę zostajemy w domu i delektujemy się dobrą literaturą.