Ciężko już dzisiaj wyobrazić sobie wolny czas bez grania w gry komputerowe, są one niezbędne i dla wielu z nas są najlepszym sposobem na nudę. Wraz z rozwojem takich gier, producenci zaczęli stwarzać coraz bardziej różnorakie typy gier, jakie charakteryzują się innymi metodami prowadzenia techniki gry, trybu oraz fabuły. Jakiego rodzaju więc istnieją gry?

Najmniej skomplikowane

gra komputerowa

Autor: Ahmed Amanatullah
Źródło: http://www.flickr.com

są tekstowe gry, czyli gry, jakie mają rzeczywiście małą ilość grafiki. Opierają się głównie na trybie tekstowym, mają czasami niewielkie elementy rysunkowe. Następne są symulatory, ich najważniejszą zaletą jest to, że odzwierciedlają prawdziwe wydarzenia w świecie wirtualnym, na przykład są to symulatory lotów a także jazdy samochodem. Bardzo znane są gry strategiczne, przykładowo Napoleon total war, zobacz: zobacz www . Gry takiego typu wymagają od gracza perspektywicznego myślenia, wygrana w nich nie zależy tyle od przypadku, co od pewnej strategii, wiedzy i przewidywania konsekwencji swoich posunięć. W takich grach przeciwnikiem człowieka może być komputer lub inny gracz. Kolejne gry to tak zwane “zręcznościówki”. To gry, w jakich powinniśmy wykazywać się refleksem i sprawnością manualną. W grach tego typu ważna jest przede wszystkim szybkość i dynamiczna akcja. Gracz właściwie nie ma czasu żeby pomyśleć, najważniejsza jest bowiem szybkość działania. Bardzo charakterystyczne jest to, że gracz może wcielić się w postać z perspektywy pierwszej osoby, więc łatwo utożsamić się z konkretną postacią. Kolejne – gry przygodowe są rozgrywkami stosunkowo pozytywnymi, ponieważ odnajdziemy tam zagadki, rebusy, problematyczne sytuacje, jakie warto rozwiązać. Trochę przypominają gry logiczne, ale jak wiadomo nimi nie są. W tego typu grach gracz wciela się w danego bohatera z perspektywy pierwszej osoby. Tego typu gry odznaczają się bardzo rozbudowaną i skomplikowaną fabułą, znajdziemy nawet wątki detektywistyczne. Należy przyznać, że gry mocno integrują, tak więc jakie są jeszcze gry i zabawy integracyjne? W dalszej kolejności mamy gry fabularne, czyli RPG. Więcej: gry i zabawy integracyjne.

gra komputerowa

Autor: Cauthon
Źródło: http://www.flickr.com

Charakteryzują się tym, że stajemy się postacią Wojownika, Maga lub inną postać fikcyjną, by razem z drużyną bohaterów zwiedzać niezwykle krainy. Gry tego rodzaju mają rozbudowane obrazy miast oraz obiektów, a świat, który obserwujemy jest faktycznie realistyczny i ma wiele szczegółów. Dość popularne są gry sportowe. Najbardziej ważnym ich celem jest rozwijanie zdolności manualnych oraz pasji sportowej. Wiele z nich to najzwyklejsze “wyścigówki”, czyli gdzie gracz ma do dyspozycji samochód, którym ściga się z przeciwnikami, dość popularne są także gry piłkarskie, w których można wybierać najlepsze i najbardziej popularne zespoły na świecie. Ostatni rodzaj gier to MMORPG. Są to gry wieloosobowe, sieciowe. Można je podzielić na różnorodne rodzaje, jak MMOG i gry sieci LAN. MMOG to gry, jakie zapewniają możliwość równoczesnego udziału kilku osób połączonych ze sobą przy pomocy internetu. Gry z sieci LAN występują w sieci lokalnej, powstały one z połączenia kilku komputerów stojących w jednym budynku. Od gry jednoosobowej odróżnia je najbardziej to, iż przeciwnikiem gracza są postacie sterowane przez innych graczy, a nie jedynie bohaterowie sterowani przez komputer.