Nie trwoniąc nadziei

Nawet po tylu latkach, straszne wspomnienia z Powstania Warszawskiego nadal żyją w umysłach dużej grupy, szczególnie tych, którzy doznali te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie odgadną, mogą tylko zerknąć na mundury ilustrowana encyklopedia. Wypada tu również nadmienić o ludziach zamkniętych w gettach przez hitlerowskiego przywódcę Adolfa Hitlera.

warszawa

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com

Te getta były siedliskiem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu i chorób, by zaznajomić ich historie warto o tym dowiedzieć się nieco więcej. Pomieszczenia były pełne ludzi spragnionych oraz głodnych, czekających na chleb za który oddawali biżuterię i dużo innych rzeczy. Jedynym promykiem ufności było właśnie to, że kiedyś to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze oraz piosenki jakie powstały w tamtych czasach (). Sfrustrowani w tych kłopotach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety i dzieci zebrali się by zbuntować się przeciwko nazistom. Ten akt konfidencjonalnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości wolno zauważyć co więcej w świetle faktu, że zbuntowani obywatele byli to normalni ludzie, jakkolwiek gotowi walczyć z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku oraz jego nadrzędnym celem było usunięcie Niemców z miasta i doprowadzenie do uwolnienia Warszawy przed przybyciem Armii Radzieckiej.
 

warszawa zamek na wodzie

Autor: Radek Kołakowski
Źródło: http://www.flickr.com

Zaistniał plan warszawa i okolice miały być ocalone stowarzyszonymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to tylko następny dzień dręczenia tych mieszkańców. Nie spodziewali się buntu. Hitlerowcy byli zaskoczeni, a wielu zostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie nazistów. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję i na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty lub literatura upamiętniająca bojowe wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin dotarły też lokalne produkcje, które choć w małym stopniu obrazują to, co przetrwali ludzie biorący udział w tym wszystkim. Niemniej jednak jest to tylko namiastka.

Nie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć. Niech to będzie aktywny obraz w pamięci. Zobacz: