Czytanie książek to jedna z największych radości na świecie. Niestety, bardzo często nie mamy czasu, żeby usiąść z papierową odmianą książki, albo po prostu wzrok nam nie zezwala na czytanie wielu stron na dzień. Na szczęście powstały audiobooki. Audiobook Boży Bojownicy to lektura czytana przez lektora, która z wydania papierowego została przeobrażona w wersję audio. Jest parę odmiennych rozmiarów tych nagrań, jak również metod na ich odsłuchanie.

książka i okulary

Autor: Marko Polo
Źródło: http://www.flickr.com
Zaletą audiobooka jest to, że jest możliwość go słuchać podróżując samochodem, pociągiem, samolotem, odpoczywając na plaży, bądź uprawiając jogging. Zapracowani Polacy, którym brakuje czasu na kanapową książkę, tworzą chłonny rynek dla audioliteratury. W europejskich księgarniach działy z literaturą audio pochłaniają coraz więcej miejsca.

Zazwyczaj książka, na podstawie której powstaje audiobook jest przycięta o długie, nieciekawe opisy i zostawia się tylko to, co ważne dla współczesnego adresata. Dźwiękowego tłumaczenia doczekało się sporo form literackich. Nagrywane są poezje, legendy, powieści obyczajowe, kryminały, fantasy, bądź biografie. Na naszym rynku raptownie zwiększyła się ilość audiobooków. Niektóre czytane są przez znanych aktorów, inne przez kompetentnych lektorów, a słuchanie ich to duża przyjemność.

książka

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromną renomą cieszy się audiobook Boży Bojownicy. Jest to opowieść przygodowo historyczna o dziejach młodego czarodzieja, medyka, łobuza i amanta. Sympatyczny i honorowy główny bohater jest wielokrotnie poszukiwany, łapany, więziony, ocalany, obarczany zadaniami, nagradzany i ciągle zakochany. Umie przeprowadzić najtrudniejszą misję, potrafi wyjść z największych opałów, czy to dzięki swemu rozumowi i umiejętnościom, czy też dzięki licznym kolegom. Jest to powieść historyczna z elementami science fiction. Akcja powieści rozgrywa się w Czechach i na Śląsku. Akcja Bożych Wojowników (zalecamy tą stronę) rozgrywa się w nadzwyczaj szybkim tempie. Dzieje wojny husycko-katolickiej zręcznie są wplecione w ogólną akcję powieści, przez co nie traci ona na atrakcyjności, lecz staje się bardziej ciekawa, bogatsza.