Zjawiska pogodowe, choć oglądane i odczuwane przez każdego człowieka niemal codziennie, nie są do końca zanalizowane i często dla wielu z nas pozostają niewiadomą. W jaki sposób powstaje tęcza Dlaczego piorun nie trafia w jedno miejsce 2 razy Czy można przewidzieć gradobicie? Meteorologiczne tajemnice od teraz z serwisem pogodowym nie pozostaną już niewyjaśnioną zagadką.

Bańka mydlana, łąka

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Każdemu nie raz zdarzyło się nieźle zmoknąć wracając do domu, nieodpowiednio ubrać na pozornie ciepły dzień lub umyć okna na godzinę przed burzą… Podobnie z codziennym zastanawianiem się czy spadnie dziś deszcz Aby uniknąć wielu niespodziewanych sytuacji warto wejść na stronę pogodową gdzie zawsze znajdziemy aktualną prognozę pogody dla naszego miasta.

Przewidzieć pogodę na kolejny dzień to zdecydowanie trudne zadanie, tym bardziej w naszej strefie klimatycznej. Łatwiej o zapowiedź pogody na obu biegunach niż o przybliżony opis Polskiej pogody. Bynajmniej nie musimy śledzić codziennych doniesień o przewidywalnej temperaturze, stopniu wilgotności czy zachmurzeniu dla naszego miasta, ponieważ kiedy tylko chcemy poznać przewidywania na kolejny dzień lub tydzień wystarczy po prostu odwiedzić stronę pogodowy gdzie znajdziemy aktualne i sprawdzone informacje.

Warunki dotyczące zachmurzenia, średnia temperatura dla danej pory dnia, poziom wilgotności albo natężenie a także kierunek wiatru to jedynie niektóre dane prezentowane w nowym serwisie pogodowym. Jedynie bardzo krótki opis wystarczy, by dobrze przygotować na wszelkie zjawiska atmosferyczne z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć.

Siła wiatru, prognozowane opady lub ich brak, przewidywana liczba stopni Celcjusza i krótki opis – łatwy przepis na to by uniknąć codziennych meteorologicznych wpadek. Przed wyjściem z domu lub planowanym wyjazdem warto poświęcić chwilę i sprawdzić na jakiego typu pogodowe niespodzianki powinniśmy być przygotowani.

Dynamiczność cyrkulacji, duża wietrzność oraz inne zjawiska pogodowe to główne przyczyny dla których próby przewidzenia pogody na czas bardziej odległy niż pięć dni bardzo często nie mają odniesienia w rzeczywistości. Największa, bo ponad 84 procent sprawdzalność prognoz jest notowana właśnie dla przewidywań niskookresowych sporządzanychdla małych obszarów.
Nasza strefa klimatyczna powoduje, że znajdujemy się w zasięgu mapy pogodowego ryzyka. Co prawda, błotne ulewy czy trzesięnia ziemi są dla nas czymś bardzo rzadkim jednak możliwość przewidzenia ścisłej temperatury, intensywności opadów czy mocy wiatru powoduje, że wysoce sprawdzalne są jedynie prognozy na krótki okres dla określonego obszaru.

Rekordowe temperatury, rekordy siły wiatru czy stopień opadów, mające miejsce coraz częściej nie pozostają bez wpływu na próby prognozowania pogody. I choć na co dzień nie musimy obawiać się aż tak poważnych zjawisk to sprawdzając pogodę, zawsze patrzmy na prognozę sporządzoną najdalej na kilka dni i dopasowaną do naszego regionu, bowiem jedynie meteorologiczne przewidywania na max. 5-6 pokrywają się najbardziej z faktyczną pogodą.