Mazury stają się niezwykle atrakcyjnym terenem pod względem turystyki. Zresztą każdy, kto chociaż raz zwizytował Mrągowo, Giżycko albo stolicę województwa warmińsko-mazurskiego, dobrze wie, że tamtejsza okolica jest w stanie rozkwitać praktycznie jedynie dzięki pieniądzom, jakie przywożą ze sobą urlopowicze. Rzecz oczywista wielką rolę należy przypisać środkom europejskim, lecz one i tak trafiają na konta lokalnych przedsiębiorców w związku z rosnącym ruchem turystycznym.

Jezioro, Bory Tucholskie

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Mazury powróciły w granice administracyjne Polski zaraz po II wojnie światowej. I właśnie wtedy nasi rodzice bądź dziadkowie zaczęli odkrywać uroki tego zakątku naszej ojczyzny. Znani polscy artyści w latach 50 ubiegłego wieku chętnie przyjeżdżali nad jeziora, by tam odpoczywać. Z z biegiem lat powstało sporo piosenek o pięknie mazurskiej przyrody – i nic w tym zadziwiającego, w końcu w tamte regiony przyjeżdżała na urlop sama Agnieszka Osiecka.

Mazury sprzed 50 lat a te dzisiejsze to zupełnie dwie odmienne rzeczywistości. O ile dawniej tamten region pozostawał bardziej dziki i nieodkryty, o tyle teraz dużo się zmieniło. Wystarczy wpisać w Google hasło pensjonaty Mazury, aby przekonać się, jak bardzo rozwinęła się baza noclegowa. Wyników będzie na tyle dużo, że użytkownik internetu może mieć drobne problemy z wyborem miejsca zakwaterowania – dowiedz się szczegółów. Z tego powodu wczasowicze bardzo często kierują się komentarzami zamieszczonymi na forach lub portalach związanych z branżą turystyczną.

Frazę pensjonaty Mazury najczęściej kojarzymy z mniejszym czy większym domem, który został przystosowany do podejmowania gości. Pensjonaty to miejsca bardziej przytulne niż kilkupiętrowe hotele. Chociaż nie znajdziemy w takich miejscach dodatkowych luksusów (np. siłowni), to na brak wczasowiczów nie ma co narzekać. Te obiekty bywają zazwyczaj położone poza granicami administracyjnymi wielkich miast i przyciągają wszystkich tych, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

noclegi na Mazurach

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com
Na szczęście na Warmii i Mazurach można jeszcze znaleźć takie miejsca, które zachowały dawne piękno. Rzecz tutaj o rezerwatach, a jednym z najpiękniejszych pozostają brzegi Krutyni. Kogo jednak nie pociągają spływy kajakami i nie przepada za widokiem ciżby urlopowiczów w kapokach, może poszukać innych, równie atrakcyjnych i pięknych zakątków. Wystarczy przykładowo pójść na spacer po lasach Mazurskiego Parku Krajobrazowego lub poszukać na mapie niewielkich wiosek, gdzie czas zdaje się biec wolniej.