Fotografie to współcześnie nie tylko zarejestrowanie widzianego obrazu. Poprzez fotograficzne kadry można wyrazić swoją osobowość tak, jak w innych dziedzinach sztuki – wykonać przykładowo intrygujący portret, uroczy krajobraz, ciekawą aranżację lub scenerie miejskie. Nie bez przyczyny wysoce popularna jest fotografia reportażowa.

Możliwości jest nieprzeciętnie wiele i dlatego też zdecydowanie dobrze jest z nich korzystać, gdy fotografia staje się autentyczną pasją. By jednak spełniać się w tej sztuce, niezbędny jest nie tylko aparat – potrzebne są także

figurka

Autor: rodtuk
Źródło: http://www.flickr.com

interesujące idee, dobre oko i pewna wiedza na temat kompozycji, tonacji kolorystycznych ( również w fotografii czarno-białej). Dlatego w sytuacji kiedy fotografowanie staje się czymś więcej, niż robieniem selfie, bez wątpienia warto pozyskać tę wiedzę.

Aby zacząć, nie potrzeba inwestować od razu w sprzęt najwyższej półki – wysokojakościowe lustrzanki cyfrowe są nieocenione przeważnie dla osób zaawansowanych, doświadczonych artystów bądź profesjonalnych fotografów, mimo to aby rozwijać swe umiejętności z pewnością warto sięgnąć po aparat znakomitej jakości , a także z idealną optyką. Do podstawowej nauki rzemiosła może być przydatny nawet prosty kompakt. Na początku niewątpliwie warto poeksperymentować – robić fotografie z różnych perspektyw, w różnym oświetleniu. Przed nauką kadrowania w praktyce koniecznie należy zaznajomić się z takimi pojęciami, jak przykładowo mocne punkty kompozycji. Dzięki opanowaniu zasad kadrowania znacznie łatwiejsze jest wydobycie piękna z rzeczy pozornie przeciętnych. Pozostałe terminy kluczowe w fotografii (i jakie mogą mieć silny wpływ na kompozycję) to tak zwana głębia ostrości – na przykład w typowej makrofotografii przede wszystkim stosuje się niedużą głębię ostrości, co bywa także częstym zabiegiem przy portretach; natomiast większość miejskich pejzaży jest wykonywana poprzez szeroką głębię ostrości. Jest ona przeważnie regulowana przysłoną; zdecydowanie warto pamiętać, że zarówno szerokość przysłony, jak i szybkość migawki mają szczególnie ważny wpływ na jakość światła, która przedostaje się do obiektywu.

Fotografia to sztuka światła, co sugeruje sama nazwa owej dziedziny; dostarcza ona wielu pasjonatom wiele radości płynącej z dokumentowania otaczającej rzeczywistości , jak również jej oznak. Dlatego bez wątpienia warto ją rozwijać przy obecnie występujących możliwościach technicznych. Jest to możliwe na bardzo przeróżne sposoby – na przykład przez rozmaite poradniki, warsztaty, edukację artystyczną, fora internetowe, plenery. Możliwości jest nieprzeciętnie sporo i dlatego też zdecydowanie warto z nich skorzystać, aby idealnie rozwinąć swoje umiejętności.