Z pewnością każdemu przynajmniej raz zdarzyło się nieźle zmoknąć w drodze do pracy, nieodpowiednio ubrać na pozornie chłodny wieczór lub umyć okna na kwadrans przed burzą… Podobnie z codziennym zastanawianiem się jakiej temperatury możemy się spodziewać?

Autor: Marcus Vegas
Warunki związane z zachmurzeniem, średnia temperatura dla danej pory dnia, poziom wilgotności oraz albo siła a także rodzaj wiatru to jedynie niektóre informacje przygotowane dla nas w serwisie pogodowym. Zaledwie bardzo krótki opis wystarczy, by dobrze przygotować się na wszelkie zjawiska atmosferyczne z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Natężenie wiatru, prognozowane opady lub ich brak, szacowana ilość stopni Celsjusza a także opis – prosty przepis na to by uniknąć codziennych meteorologicznych niespodzianek.

Przed wyjściem z domu lub planowanym wyjazdem wystarczy tylko zarezerwować sobie chwilę i sprawdzić na jakie pogodowe zaskoczenia powinniśmy być przygotowani.prognozą pogody, by dotrzeć do potrzebnych informacji musimy najpierw wybrać kontynent, miasto, rodzaj mapki lub wykonać inne, niepotrzebne kroki. Nasz serwis to krótka|nieskomplikowana prognoza dla naszego regionu|obszaru|miasta czyli dokładnie to czego nam trzeba na co dzień – temperatura, opady|rodzaj przewidywanych opadów|dane o opadach i rodzaj zachmurzenia|ewentualne, spodziewane zachmurzenie. Zmienna dynamika cyrkulacji, duża siła wietrzność oraz inne zjawiska pogodowe to główne przyczyny dla których próby przewidzenia pogody na okres bardziej odległy niż 4-5 dni bardzo często nie pokrywają się z rzeczywistością. Największa, bo ponad 84 procentowa sprawdzalność prognoz jest odnotowywana właśnie dla przewidywań krótkoterminowych sporządzanych dla niewielkich obszarów. Obszar klimatyczny, w którym jesteśmy powoduje, że znajdujemy się w obrębie mapy ryzyka pogodowego. Co prawda, trzęsienia ziemi lub błotne ulewy czy trzęsienia ziemi są dla nas czymś bardzo rzadkim jednakże możliwość przewidzenia dokładnej wartości temperatury, charakteru opadów czy też siły wiatru sprawia, że dobrze sprawdzalne są tylko prognozy krótkoterminowe dla określonego obszaru. Rekordy ciepła, rekordy siły wiatru czy stopień opadów, mające miejsce coraz częściej są bez wpływu na możliwości prognozowania pogody. Chociaż na co dzień nie musimy bać się aż tak mocnych zjawisk to sprawdzając pogodę, zawsze wybierajmy na prognozę opracowaną najdalej na kilka dni i dostosowaną do naszego regionu, bowiem jedynie meteorologiczne tydzień pokrywają się najlepiej