Numizmatyka to nie tylko interesujące zajęcie czy hobby, ale głównie dobry sposób inwestowania. Giełdy monet, portale numizmatyczne czy aukcje internetowe to tylko niektóre sposoby na sprzedaż bądź pozyskanie unikalnych i wartościowych banknotów i monet.

Na polskim rynku przeważają monety srebrne oraz złote a także najbardziej znane monety obiegowe. Jednak największą wartość dla zbieraczy mają monety okolicznościowe z racji ich małej liczby oraz niepowtarzalnej serii. Wartość danego zbioru zawsze podnoszą zgromadzone w niej kolekcjonerskie unikaty.

Inwestowanie w numizmatykę nie wymaga wielkiego doświadczenia, ponieważ dużo istotnych informacji znajdziemy na serwisach i portalach numizmatycznych (więcej na tej stronie). By lepiej zgłębić rynek warto zaopatrzyć się w katalog monet polskich lub katalog banknotów. Obie publikacje dokładnie opisują wybrane serie numizmatów, zarówno tych historycznych jak i tych będących w obiegu jeszcze dość niedawno, warto także odwiedzić skup monet – snmw.pl/skup-wycena/monety/. Wrocław jest siedzibą tego skupu.

Podczas wyceny numizmatów brane są pod uwagę ich gatunek, próba (ilość kruszcu zawartego w danej monecie), odmiana a także data emisji monety i jej typ. Tak samo istotnym elementem wpływającym na cenę danego numizmatu jest nakład w jakim dana grupa monet została wybita.