Sporo młodych osób decyduje się rozpocząć swą przygodę z gitarą, mając słabe pojęcie o tym, jaką gitarę kupić i na na czym się skupić przy kupnie instrumentu.

Autor: Ovation
Wielu młodych osób decyduje się zacząć swą przygodę z „wiosłem”, mając małe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależy to po prostu od funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na nasz instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 PLN, to możemy w sklepie kupić gitarę zupełnie nową, choć wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za 50 złotych, jaką posiada do sprzedania znajomy ze szkoły, czy sprzedawca z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości. W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych utworów, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej zaopatrzyć się w gitarę akustyczną lub klasyczną. Akustyczna gitara ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Posiada ona struny nylonowe i – w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, zatem łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, dodatkowo zakres dynamiki tego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy finansach do kilkuset złotych gitary są niestety słabej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny ”wiszą wysoko nad gryfem – wtedy przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe i niewymierzony zbyt dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeśli ktoś marzy o graniu na gitarze w profesjonalnym zespole, ćwiczeniu kilka godzin codziennie, wie, że jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wówczas można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu potrzebny jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wtedy będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod naszych palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, iż jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od nowa, bo „nic nie brzmi”.

Przy decyzji na gitarę elektryczną również należy pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można kupić już w kwocie około 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak prosto. Oczywiście można trafić na niezłą używaną gitarę za na przykład 1000 PLN czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo uważnie przetestować pod okiem osoby, która się zna na instrumentach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i głównie brzmienie). Należy mieć świadomość, że solidna gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na znacznie większy trud wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław