Jazda na rowerze to sport zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując dzielnie przed siebie nie tylko pozbywamy się nadprogramowych kilogramów i zwiększamy masę mięśniową. Przerzucając się z nieekologicznych form transportu nie niszczymy również otoczenia. Plusy na pewno są znaczące jednak zainteresowanie musimy w pierwszym rzędzie zwrócić na podstawowy element omawianego sportu – rowerze. Jaki więc typ powinniśmy wybrać?

Znalezienie odpowiedniego roweru nie jest takie łatwe jakby się mogło w w pierwszym momencie wydawać. Od tego po jakim terenie będziemy jeździć zależą elementy tworzące nasz dwukołowiec. Opłaca się przejść przez niejeden sklep rowerowy, przepytać kilku sprzedawców i poczytać na temat rowerów. Różne konstrukcje, hamulce czy położenie kierownicy w kolejnych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Kluczowe jest, by odpowiednio wybrać rowery górskie, wyczynowe czy rozrywkowe. Dzięki temu jazda stanie się wyjątkową radością.

W szczególności dobrze jest omówić dwa zasadnicze typy – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czyli tak zwany „holender” umożliwiają wygodną jazdę w mieście. Istotnymi cechami są wysoko umieszczona, giętka kierownica, większe i miękkie siodełko ułatwiające jazdę z prostymi plecami i lepszą widoczność, właściwe oświetlenie i przepisowe zamontowanie znaków ostrzegawczych oraz osłony na łańcuch chroniące przed ubrudzeniem podczas jazdy. Niejednokrotnie uzupełnione są koszykami i systemem chroniącym przed kradzieżą. Raczej też rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na płaskim terenie będą nieistotne.

W wypadku wycieczki w tereny górzyste zalecamy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB stały się popularne bardzo szybko i na szczycie już pozostały. Jak sama nazwa wskazuje stworzono je do jazdy terenowej, np. w górach. Wyróżnia je przede wszystkim mała, dodatkowo wspierana rama, silna, ale lżejsza konstrukcja i dobre hamulce.

Dla ciekawostki wspomnieć można rowery poziome, dzięki którym jadący mają szansę rozwinąć bardzo szybkie jak na rower prędkości. Abstrahując od znacznej prędkości mają one także sporo wad, które mały przyrost zainteresowania. W pierwszej kolejności potrzebują one gładkiej nawierzchni, mozolnie jedzie się na nich pod górę a rowerzysta ma zbyt ograniczone pole widzenia.

Pozostaje nam jedynie znaleźć sklep rowerowy a w nim rower idealny dla siebie i odstawić samochód do garażu.