Sporo młodych ludzi decyduje się rozpocząć swoją przygodę z „wiosłem”, mając nikłe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na na czym się skupić przy kupnie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa prosta.

Bardzo często zależne jest to po prostu od pieniędzy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji przykładowo kwotę 300 złotych, to możemy w sklepie kupić gitarę zupełnie nową, chociaż wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za 50 złotych, jaką posiada do sprzedania znajomy z klasy, czy sprzedający z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu dobrego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości.
W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, łatwych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić gitarę akustyczną lub klasyczną. Gitara Akustyczna posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Ma ona struny nylonowe i – w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak opuszki palców. Gryf jest znacznie szerszy, więc łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, dodatkowo zakres dynamiki tego instrumentu jest zazwyczaj szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy finansach do kilkuset złotych gitary są niestety słabej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wówczas przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe zatem niewymierzony zbyt dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeżeli ktoś myśli o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin codziennie, wie, że jest to zajęcie, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wtedy można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu wymagany jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od początku, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy decyzji na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie około 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak prosto. Oczywiście można trafić na sensowną używaną gitarę za np. 1000 złotych czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dokładnie przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i przede wszystkim brzmienie). Trzeba mieć świadomość, że dobra gitara elektryczna może kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara akustyczna czy klasyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na większą trudność wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław