To malowanki sprawiają, że dzieci lepiej się uczą, łatwiej i szybciej adaptują materiał szkolny, wykazują się większą mądrością, są bardziej twórcze w rozwiązywaniu zadań i problemów, mają większe zaufanie do własnych kompetencji.

Dzieci, chłopcy i dziewczynki

Autor: iStock
Źródło: iStock

dziecko zawsze tworzy w malowankach to, co zna i tyle, ile zna o świecie.

Z tego względu jego twory są bogatym źródłem wiedzy o tym, w jaki sposób myśli i dowodem tego co przeżywa. Są szybą, przez które my dorośli możemy zajrzeć do jego świata i przekonać się czym są jego malowanki dla dzieci, które wykreowało. Jest to doskonałe twór potrafiące pobudzać myślenie, ponieważ po pierwsze akurat wpisują się w potrzeby myślenia konkretno – wyobrażeniowego, a po drugie angażują malucha emocjonalnie. maluch wczuwa się w swoją twór. Rysunki mogą stać się więc napędem rozwoju. trzeba dodać, że „rozwój zdolności rysunkowych określa się jako wskaźnik dojrzałości mózgowej malucha” (R. Fisher).
Kształtowanie się zdolności poznawczych malucha to długi proces, na który my dorośli nie mamy bezpośredniego wpływu – nie można przecież nikomu wlać do głowy przygotowanych recept. Możemy jednak wpływać pośrednio, zapewniając dzieciom ciekawe doświadczenia, proponując rozwijające rozrywki i twórcze zadania. Malowanki mogą stać się inspiracją i źródłem takich zadań. od czasu do czasu twoje maluch ma chęć pomalować, lecz nie ma na czym lub brakuje mu inwencji. by ułatwić mu rozrywkę pędzlem i farbami możesz sięgnąć po malowanki, które dadzą mnóstwoinspiracji i entuzjazmu.
Na poziom graficzny prac spory wpływ ma ogólna ruchowa sprawność nadgarstków. Zabawy absorbujące dłonie i dłonie mogą pomóc tę sprawność poprawić i jeszcze lepiej się bawić. Zaproponujmy maluchowi „siłowanie na rękę”, zabawę „idzie kominiarz po drabinie”, strzepywanie dłoni z wody, uderzanie palcem o palec w ułożeniu rąk jak do modlitwy, robienie okręgów palcami itp. Wszystkie te aktywności spowodują, że malowanie i rysowanie będzie wychodziło najmłodszemu jeszcze efektywniej.
Źródło: Animade