Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro

Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
W blaszanej obudowie komputera mieści się kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest karta graficzna, która generuje obraz na monitorze.

Ponieważ dla wielu sklep komputerowy to pomieszczenie pełne niełatwych nazw, w tym artykule postaram się wyjaśnić, jak wybrać karty graficzne do określonych zadań.

Po pierwsze, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich zadań planujemy używać komputera. Jeśli tylko do edytowania dokumentów tekstowych, oglądania filmów i przeglądania internetu, nie trzeba kupować osobnej karty graficznej. Wystarczy nabyć płytę główną z zintegrowanym chipem graficznym. Do profesjonalnej pracy z modelowaniem trójwymiarowym rekomenduje się kupno urządzeń specjalistycznych, zazwyczaj niedostępnych w normalnych sklepach komputerowych.

Gdy planujemy grać w gry komputerowe, zwłaszcza te niedawno wydane, potrzeba koniecznie zastanowić się nad doborem odpowiednio mocnego sprzętu. Podzespoły do komputerów charakteryzują się odmiennymi parametrami, jak i też kosztem. By uruchomić nadchodzące programy komputerowe, potrzebna będzie karta graficzna z wyższej półki. Dla ludzi ze sporą ilością gotówki rekomenduję GeForce gtx 590, kosztujący powyżej dwóch tysięcy złotych i mający oszałamiającą wydajność. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością pieniędzy, ale wciąż zależy nam na świetnych osiągach, warto nabyć Geforce gtx 580 lub Radeon 6850. Ceny obu urządzeń zamykają się w granicach 600zł. Poniżej tej kwoty również znajdziemy niezłe modele, jak chociażby geforce GT430, niestety prędko może się okazać, że nie będą umiały podołać najnowszym grom.

Trzeba pamiętać, że dobre komputery do gier nie składają się jedynie z kart grafiki. Ważny jest również wybór procesora, najlepiej więcej niż z jednym rdzeniem. Również pamięć RAM bardzo wpływa na szybkość – cztery GB stanowi aktualnie najmniejszą ilość, jeśli pragniemy się napawać płynną akcją w grze.