Wady gier komputerowych

gracz komputerowy
Jednym z wiodących tematów rozmów w środkach masowego przekazu są szeroko rozumiane gry komputerowe. Nic w tym dziwnego, ponieważ tego rodzaju rozrywce oddaje się mnóstwo współczesnych ludzi, w tym także dzieci oraz nastolatków. Właściwie, najliczniejszą grupę wiekową wśród graczy komputerowych stanowią osoby w przedziale 13-18 lat, co jest pewnym zagrożeniem dla nich w przypadku, gdy istnieje ryzyko silnego uzależnienia od gier komputerowych.

gra komputerowa
Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety, ale jest wiele udokumentowanych przykładów psychicznego uzależnienia się od gier komputerowych, przed czym każdy rodzic powinien chronić swoje dziecko. Nie ulega wątpliwości, że wirtualna rozrywka jest skierowana do wszystkich ludzi i z powodzeniem możemy z niej korzystać, ale tak jak we wszystkim, także w tym wypadku powinniśmy zachować stosowny umiar. Poświęcanie kilkunastu godzin w ciągu doby na tego rodzaju rozrywkę z pewnością jest przesadą i powinno być piętnowane. Pamiętajmy, że długotrwałe patrzenie w ekran monitora szkodzi naszym oczom, a przede wszystkim sprawia, że są wysuszone oraz zmęczone. Osoby, które przez długi czas korzystają z komputera powinny stosować najprostsze krople do oczu, które można zakupić w każdej aptece.

Kolejną wadą gier komputerowych jest to, co mogą one przedstawiać. Nie da się ukryć, że wiele z nich zawiera akty przemocy, które niekiedy są niezwykle realistyczne oraz brutalne. Dla osoby podatnej na wpływ czynników zewnętrznych może to być niebezpieczne, a w skrajnych przypadkach może oddziaływać na zachowanie tej osoby w życiu codziennym. Dlatego warto obserwować swoje dzieci, które grają w brutalne gry komputerowe i je kontrolować. Tak jak każdy inny produkt, także wirtualna rozrywka wiąże się z zaletami oraz wadami. Nie da się ukryć, że może ona rozwijać manualne umiejętności czy zdolność logicznego myślenia. Z drugiej strony jednak, gry wirtualne niosą ze sobą szereg zagrożeń, o których musimy pamiętać, w szczególności wtedy, gdy nasze dzieci są miłośnikami gier komputerowych.